Szybki kontakt 0048 536 194 196biuro@zakobooking.pl

Odwiedź Zakopane » Kolor szlaku, a jego trudność. Obalamy mit.

Wśród niektórych turystów tatrzańskich nadal panuje przekonanie, że kolor szlaku oznacza jego trudność. I tak dla wielu zielony to szlak prosty, czerwony średni, a czarny to wyprawa po śmierć dla szaleńców. W rzeczywistości nigdy tak nie było, to jeden wielki mit!
Jakie zatem mają znaczenie kolory szlaków turystycznych? Czy możemy się nimi jakoś sugerować? Oczywiście, że tak! :)


Przede wszystkim kolory szlaków - podstawowy znak informacyjny w górach składa się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrze są koloru białego, natomiast pasek środkowy – w kolorze szlaku, czyli w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym.

Zgodnie z instrukcjami PTTK szlaki muszą zaczynać się w centrach miejscowości lub przy przystankach komunikacji zbiorowej. W mniejszych osadach powinny one startować w jednym miejscu. Wszystko dlatego, że znaki malowane są dla turystów i to ich komfort, a nieraz także bezpieczeństwo stanowi przy znakowaniu szlaków zasadę nadrzędną.
 
Turysta idący przez góry za znakami nie może się pogubić. Dlatego też w żadnym wypadku szlak danego koloru nie może się krzyżować z inną ścieżką znakowaną tak samo. W ogóle zaleca się, aby dwa szlaki tego samego koloru nie przebiegały zbyt blisko siebie. Znaki umieszczane są nie rzadziej, niż co 200 metrów od siebie tak aby nikt nie zboczył z trasy. Oznaczanie szlaków znajdziecie nie tylko na tabliczkach, ale także namalowane na kamieniach, drzewach czy kierunkowskazach – wszędzie tam, gdzie mogą być dobrze widoczne i przydatne dla wędrowcy. 

Kolor, którym oznaczony jest szlak nie ma związku z trudnością szlaku, w przeciwieństwie do oznaczeń szlaków narciarskich – gdzie kolor określa stopień trudności trasy narciarskiej.

szlak turystyczny czerwonykolor czerwony - szlak główny, zwykle najważniejszy na danym obszarze, jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym. 

Jest to szlak o sporej długości, który przebiega przez trasę najbardziej wartościową z punktu turystycznego np. szlak z Palenicy przez Morskie Oko i Czarny Staw na Rysy, czy szlak od Doliny Kościeliskiej, przez Czerwone Wierchy, Kope Kondracką, Kasprowy Wierch, Liliowe, Świnicę, Zawrat, przez Orlą Perć aż po Krzyżne.
Szlak główny zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma). Na pewno nie obejmuje jednak wszystkich wartych zobaczenia atrakcji w danym regionie, gdyż jest to niemożliwe.
 
szlak turystyczny niebieski kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne, np. szlak z Kuźnic przez Kalatówki i Halę Kondratową na Giewont, lub z Doliny Małej Łąki, przez Przysłop Mietusi, na Małołączniak
 
szlak turystyczny żółty żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe np. szlak z Kuźnic, przez Dolinę Jaworzynki na Wielką Królową Kopę, lub szlak z Hali Gasienicowej przez Krzyżne do niebieskiego szlaku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

szlak turystyczny zielony zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc np Szlak na Nosal, na Wielki Kopieniec, szlak Doliną Kościeliską na Czerwone Wierchy


szlak turystyczny czarny kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy  np. mój ulubiony szlak na Sarnia Skałę, szlak z Czarnego Stawu przez Karb na Kościelec.




Są to oznaczenia umowne, od których odchodzi się coraz częściej
Analizując mapę polskich Tatr, bez trudu można dostrzec liczne wyjątki od podanych reguł. Niemniej warto znać znaczenie tych kolorów chociażby po to by nie rezygnować z wybranej przez siebie trasy tylko, dlatego iż jest ona znakowana na czarno.

Skoro znaczenie koloru nie podpowie nam nic o trudności trasy, co zatem jest pomocne? I tu pewnie poczujecie rozczarowanie. Nie ma skali, która mówi o trudności danego szlaku. Nie ma specjalnych oznaczeń. Co więc zrobić, żeby przypadkiem nie „wpakować się” na bardzo trudny szlak?

Czytać. Na mapach w przewodnikach i w Internecie. Jeśli jakaś trasa posiada elementy wspinaczkowe (drabinki, mostki, łańcuchy) może to oznaczać, że jest trudna. Trzeba też zwracać uwagę na czas trwania wycieczki. Na tabliczkach z kolorem szlaku zawsze napisany jest czas dojścia do konkretnego miejsca w górach. Jeśli jest długi, np. 8 godzin, to można uznać, że dojście do celu nie będzie łatwe. Oczywiście trudniejsze będą także trasy nieoznakowane czy prowadzące wąskimi ścieżkami w lasach, gdzie jest ślisko.

Dlatego zawsze przed wyruszeniem w piękne, polskie góry, dobrze dowiedzieć się czegoś więcej o interesujących nas szlakach. Przydatne będzie odszukanie na naszym blogu, czy ja już wybierałam się na dana wyprawę, bo jesli tak, to napewno dokładnie to opisałam ;)

 

 

/kz

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm udzieloną przez PFR SA