Szybki kontakt 0048 536 194 196biuro@zakobooking.pl

Odwiedź Zakopane » Sarnia Skała z Doliny Strążyskiej

Sarnia Skała to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Strążyską, a Doliną Białego. Roztacza się z niej niesamowity widok na Giewont oraz panorama na całe Zakopane. Sarnia Skała to przyjemne miejsce nawet dla tych bez specjalnej kondycji z bardzo ładnym widokiem na Giewont z jednej i na Zakopane z drugiej strony. Dobre na rozgrzewkę np. przed Giewontem – pozwala się oswoić z wysokością. Na samą Sarnią Skałę wejście jest dosyć strome, ale krótkie i nie specjalnie męczące. To świetna zaprawka na początek pobytu dla tych, którzy lubią się rozchodzić przed wyższymi szczytami.


Są trzy możliwości aby dostać się na Sarnią Skałę - z Doliny Strążyskiej, Ścieżką nad Reglami z Kalatówek oraz z Doliny Białego, ja jednak polecam moją ulubioną trasę szlakiem z widokowej i krótkiej Doliny Strażyskiej. Zdobywałąm ten szczyt kilka razy, stąd też posiadam fotografie z różnych pór roku, którymi się tutaj z Wami podzielę, żeby zachęcić do spaceru:)

U wlotu do Doliny można zostawić samochód, gdyż znajdują się parkingi, można również dotrzeć tutaj komunikacją miejską z Dworca Autobusowego.
Samo przejście Doliną Strążyską zajmuje dorosłej osobie około 35 minut. Spacer Doliną jest idealny zarówno dla dużych jak i małych turystów. Trasa nie jest wymagająca.

Dolina Strążyska zimą

Potok w Dolinie StrążyskiejPotok w Dolinie Strążyskiej

 

Po około 35/40 minutach jesteśmy na Polanie Strążyskiej. Jest to podłużna hala o powierzchni około 2 ha, która niegdyś służyłą jako miejsce wypasu owiec o czym przypominają stojące tutaj szałasy pasterskie. Nad polaną góruje Śpiący Rycerz, który stąd wydaje się być jeszcze większy:)
Podziwiać tu możemy północną ścianę Giewontu

Na Polanie Strążyskiej znajduje się Herbaciarnia, można tutaj wypić kawę, herbatę zjeść pyszną szarlotkę, moskola, jak również po prostu skorzystać z toalety. Tutaj też najczęściej ma swój koniec wyprawa z malutkimi dziećmi, gdyż dalej wózkiem, czy sankami nie da się już dojechać.

Herbaciarnia w zimie - po sezonie

 Herbaciarnia latem :)

Z tego miejsca decydujemy - co dalej? Można wybrać szlak na Sarnią Skałę właśnie, lub nad wodospad Siklawica do którego prowadzi kótka ścieżka turystyczna - około 10 min spaceru

Wodospad Siklawica w sezonie turystycznym. Wysokość wodospadu to około 23m

My jednakzgodnie z planem idziemy po schodach w gorę - na Sarnią:)

Teraz większość czasu spędzimy na stormym podejściu przez las. Na znaku TPN-u widnieje informacja, że przewidywany czas wyjścia do góry to 55 minut, ja osobiście jestem na górze po około 35 minutach i myślę, że jeśli Wy też idziecie równym tempem i nie robicie odpoczynków na kanapki, picia itd, to i dla Was wartość ze znaku będzie mocno zawyżona. Wyprawa ta jest idealna dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym (oczywiście w zależności od ich sprawności fizycznej), nie powinna sprawić im problemu, a widoki ze szczytu są bajeczne - jest to jednej z łatwiejszych szczytów w Tatrach, dlatego z czystym sumieniem go polecam.

Po ostrym podejściu przez las i około 45 minutach wyprawy (wg. znaku TPN) znajdujemy się na Czerwonej Przełeczy, a stąd już tylko 10 min pozostaje nam by dostać się na szczyt.

Widok na Skałę latem i ostatnie podejście

i w zimie :)

Po 10 minutach przejścia pomiędzy kosodrzewiną jesteśmy przy ostatnim skalnym progru a następnie na szczycie. Widoki są niezapomniane!

 

 /kz


Zdjęcia:

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm udzieloną przez PFR SA