Szybki kontakt 0048 536 194 196biuro@zakobooking.pl

Odwiedź Zakopane » Orla Perć - najtrudniejszy znakowany szlak turystyczny w Polsce

Dzisiaj zabieramy Was na wirtualną wyprawę szlakiem turystycznym w Tatrach Wysokich, poprowadzonym stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty. Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, często uważany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Tatrach i w całej Polsce.


Orla Perć - szlak dla spragnionych górskiej adrenaliny. Ciągnie się od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne. Nie opada poniżej 2000 metrów n.p.m. Długa na blisko cztery kilometry. W mieście, na płaskiej przestrzeni, cztery kilometry przechodzi się w około 40 minut. Przejście Orlej Perci, w zależności od warunków i długości odpoczynków, to jakieś pięć-sześć godzin.

Samo dotarcie do szlaku to długa, żmudna wędrówka, łatwiej mają ci, którzy nocują w górskich schroniskach. Większość turystów na Orlą idzie jednak z Zakopanego. Bladym świtem ruszają na szlak albo przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, albo przez Halę Gąsienicową. Nas interesuje ta druga trasa.

Z Kuźnic, gdzie swój początek ma wiele szlaków oraz znajduje się dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, należy pójść Doliną Jaworzynki lub przez Boczań. Niezależnie od tego, który wariant wybraliśmy, docieramy do Przełęczy między Kopami. Kilkadziesiąt minut później można już odpocząć w Górskim Schronicku Murowaniec.

Hala Gąsienicowa

Ze szlaku powyżej schroniska rozpościera się imponujący widok na panoramę tatrzańskich szczytów. Trawy i lasy płynnie przechodzą w granitowe wzniesienia, a wyżej w postrzępione wierzchołki Świnicy, Kościelca i dalej - Koziego Wierchu oraz Granatów.

Turyści chcący pokonywać Orlą Perć, powinni być obowiązkowo wyposażeni w górskie obuwie, ciepłą, przeciwdeszczową odzież, mile widziany jest również kask i rękawiczki do wygodniejszego wykorzystania sztucznych ułatwień jakimi są łańcuchy i klamry. Planując wycieczkę, trzeba też wziąć pod uwagę, że szlak na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu jest jednokierunkowy. Warto zastanowić się nad podzieleniem trasy na odcinki, gdyż jego jednodniowe przejście może okazać się bardzo wymagającym kondycyjnie przedsięwzięciem.

By dotrzeć do Orlej Perci, należy iść nad Czarny Staw Gąsienicowy i dalej do Koziej Doliny. Od wschodu, północy i zachodu otaczają nas olbrzymie, zacienione ściany, przytłaczające swoją potężną strukturą. Doskonale widać stąd południowe ściany Koziego Wierchu - najwyższego szczytu znajdującego się w całości po polskiej stronie. Wierzchołek góry jest punktem kulminacyjnym Orlej Perci. Liczy sobie 2291 metrów n.p.m.

Widok na Przełęcz Zawrat

Jako że wiele wypadków miało miejsce podczas mijania się turystów idących w przeciwnych kierunkach, dyrekcja TPN od lipca 2007 r. wprowadziła ruch jednokierunkowy na Orlej Perci na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu. Wyjątkiem jest jednak kilkanaście metrów w okolicy Koziej Przełęczy, gdzie żółty szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi po Orlej Perci i to w trudnym terenie.

Z przełęczy Zawrat skręcamy na wschód i podążamy ścieżką za znakami czerwonymi. Pierwszym wierzchołkiem na drodze jest Mały Kozi Wierch.

ZAKOmiś na Orlej Perci - widok w stronę Zawratu

Dalej szlak prowadzi po północnej stronie grani. Stromym terenem osiągamy szeroką Zmarzłą Przełęcz, by przechodząc pod wierzchołkiem Zamarłej Turni, dotrzeć do zejścia na Kozią Przełęcz. W tym miejscu znajduje się wystawiona do ekspozycji drabinka prowadząca pionowo w przepaść ;) drabinka urywa się nad przepaścią i aby z niej zejść należy zrobić większy krok w lewo na skały.
Zejście drabinką do Koziej Przełęczy

Z Koziej Przełęczy można zejść zarówno do Doliny Gąsienicowej, jak i do Doliny Pięciu Stawów. W obu przypadkach szlak jest wyposażony w ubezpieczenia. Chcąc dalej wędrować Orlą Percią, obniżamy się nieznacznie na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich, by po chwili skręcić w lewo i wyjść stromym terenem wyposażonym w ułatwienia na szerokie półki skalne ponad Kozią Przełęczą.

Drabinka nad Kozią Przełęczą, a w tle Czarny Staw Gąsienicowy

Stamtąd, trzymając się dalej północnej strony, wkrótce osiągamy grań Zmarłych Czub. Dalej szlak bardzo stromym terenem wyposażonym w łańcuchy i klamry sprowadza na siodło Koziej Przełęczy Wyżniej, a następnie przez strome skalne ścianki wyprowadza na wierzchołek Koziego Wierchu. Tam trudności nieco maleją - najgorsze za nami;)

Orla Perć początkowo obniża się ku Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dochodzi tu czarny szlak, którym bez trudności można zejść do schroniska. Znaki czerwone prowadzą dalej wzdłuż grani, by wkrótce osiągnąć Przełączkę nad Doliną Buczynową. Następnie szlak sprowadza Żlebem Kulczyńskiego ostro w dół, ku Koziej Dolince. Po kilkudziesięciu metrach skręca w prawo i stromym, eksponowanym kominem skalnym wyprowadza w łatwiejszy teren. Po kilkunastu minutach łatwą, nieznacznie wznoszącą się ścieżką, osiągamy wierzchołek Zadniego Granatu. Tuż przed nim odgałęzia się szlak żółty, którym można bez trudności zejść do Koziej Dolinki. Trzy szczyty Granatów pokonujemy ściśle granią. Tutaj napotykamy na swojej drodze znaną ze zdjęc umieszczonych w sieci szczelinkę w skale, którą należy przekroczyć dużym zdecydowanym krokiem. Trudności skalne wzrastają, szlak wyposażony jest w łańcuchy. Na Skrajnym Granacie istnieje możliwość zejścia żółtym szlakiem wprost nad Czarny Staw Gąsienicowy (łańcuchy). Orla Perć z kolei sprowadza stromym terenem na siodło Granackiej Przełęczy, by następnie trawersem pod wierzchołkami Orlich Turniczek z powrotem wyprowadzić na grań. Jest to odcinek trudny, wyposażony w łańcuchy. Dalej, częściowo się obniżając, idziemy raz po jednej, raz po drugiej stronie grani, pokonując niewielkie ścianki wyposażone w łańcuchy, by po kilkunastu minutach osiągnąć zbocza Buczynowej Turni. Tu trudności maleją i wygodniejszą ścieżką wkrótce docieramy do przełęczy Krzyżne. Stamtąd można zejść na Halę Gąsienicową lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Współcześni turyści oprócz złego przygotowania często przeceniają swoje możliwości. Jeżeli dodamy do tego zdarzenia losowe, jak zła pogoda, spadające kamienie czy po prostu złe warunki na szlaku, to liczba wypadków rośnie zatrważająco. Drogowskazem dla turystów głodnych górskich wyzwań musi być rozwaga. Oznakowany szlak jest dla każdego, jednak ci, którzy nie są pewni swoich możliwości, powinni szczególnie zwrócić uwagę na kondycję i sprzęt. Kask chroni przed spadającymi kamieniami i osłania głowę w razie upadku. Dzięki rękawiczkom nie zmęczymy dłoni i uchronimy przed zimnem łańcuchów.

Jeśli macie opory i obawy co do szlaku to polecam zacząć orlą przygodę od Granatów. Moim zdaniem to najłatwiejszy odcinek grani, na dodatek krótki, więc jeśli uznacie, że to jednak nie dla Was, to możecie szybko ulotnić się na Halę Gąsienicową.

Moje oceny szlaku dotyczą optymalnych warunków pogodowych! Należy jednak pamiętać, że przy załamaniu pogody trudności raptownie wzrastają! Skała robi się śliska i zdradliwa, więc bardzo łatwo o poślizgnięcie, a przy wielu nieubezpieczonych miejscach i licznych przepaściach o wypadek nie trudno. Wybierając się na Orlą koniecznie sprawdźcie aktualną pogodę. Osobiście nie zdecydowałabym się na wyprawę Orlą Percią po opadach deszczu. Zawsze przed wyjściem w góry nalezy sprawdzić pogodę,. Polecam stronę m.meteo.pl Należy pamiętać, że w górach pogoda lubi szybko i nagle się zmienić, dlatego nie warto planować tak odległych i bniebezpiecznych wypraw jak na Orlą Perć w niepewną pogodę.

Przyczynami wypadków na Orlej Perci do tej pory były: poślizgnięcia na śniegu, poślizgnięcia na mokrych lub śliskich skałach, zabłądzenia, lawiny, uderzenia spadającymi kamieniami i zasłabnięcia, zachorowania oraz wypadki określone jako „pozostałe”. Według ratowników górskich innymi przyczynami są braki kondycyjne, niewłaściwe zaplanowanie wycieczki, nieliczenie się z własnymi siłami, niezapoznanie się z prognozami pogody i innymi informacjami o bezpieczeństwie na szlaku, jak również niedostateczne przygotowanie sprzętu na wycieczkę.

 

/kz, zdjęcia własne KOPIOWANIE ZABRONIONE

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm udzieloną przez PFR SA