Szybki kontakt 0048 536 194 196biuro@zakobooking.pl

Odwiedź Zakopane » Krótka wycieczka na Nosal

Wycieczka na Nosal jest krótka, szlak dość łatwy choć ma kilka odcinków męczących. Widoki naprawdę ciekawe. Warto wybrać się na ten szczyt np. gdy pogoda jest niepewna, gdyż to krótka trasa. Nosal będzie też dobrą rozgrzewką przed wyjściem w dalsze wędrówki po Tatrach.


Szlak rozpoczyna się przy strumieniu Bystrej obok tamy. Jest to nieco bardziej wymagający wariant wejścia na ten niezwykle popularny szczyt, jednak stąd szybciej roztaczają się także ciekawe widoki.

Wycieczkę na Nosal można również zacząć w Kuźnicach. Z tej strony podejście jest mniej strome, więc mniej męczące, lecz dłuższe. Ja jednak wybrałam opcję krótszej trasy, ale za to chwilami bardziej intensywnej.

Niemal od razu rozpoczynamy stosunkowo ciężką wędrówkę stromym zboczem po charakterystycznych „schodkach” skalnych i drewnianych.

Szlak wiedzie w bardzo ciekawej scenerii skalnej, po drodze mijamy imponująco wyglądające urwiska opadające w kierunku Bystrej.

Już stąd możemy podziwiać widok na Zakopane oraz z drugiej strony na Kuźnice i panoramę Tatr

Tuż przed szczytem szlak wyraźnie łagodnieje. Wędrówka przeradza się w spacer.

Przechodzimy obok fascynujących formacji skalnych, z których jedna przypomina leżące zwierzę… na moje oko – psa;)

Od strony północno-zachodniej oraz zachodniej z wierzchołka opada strome urwisko.

Miejscami podejście jest strome, na szczycie stajemy po około 40 minutach (w zależności od tempa).

Z Nosala odsłania się malowniczy krajobraz polskich Tatr. Dostrzegamy większość szczytów od Koszystej poprzez Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Goryczkowe Czuby aż po Małołączniak i Giewont.

Ten charakterystycznie wyglądający i znany szczyt, mimo swojej skromnej wysokości (1206 m n.p.m.) cechuje się dużymi walorami przyrodniczymi i jednymi z ładniejszych widoków.

Później na dół możemy wrócić zarówno tą samą trasą, jak i zejść na Nosalową Przełęcz i wyjść w Kuźnicach. Tam schodzimy ubitą ścieżką. Poza zejściem z samej skały, ta droga jest mniej wymagająca.

 

/kz

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm udzieloną przez PFR SA